WMO TOZ BÜLTENİNİ YAYINLADI

tarafından gönderildi

WMO, 2020’de kum ve toz fırtınalarının görülme sıklığı ve tehlikelerine ilişkin yıllık ” Toz Bülteni “ni yayınladı. Devasa kum bulutlarının gökyüzünü karartması ve birçok ülkede hava kalitesini etkilemesi nedeniyle sağlık, çevre ve ekonomi üzerindeki etkileri bu yıl bir kez daha önemle vurgulandı. Toz kütleleri Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve Atlantik üzerinde yüzlerce mil boyunca etkili oldu.

Her yıl atmosfere yaklaşık 2.000 milyon ton toz giriyor. Bunun çoğu doğal bir süreçtir, ancak büyük bir kısmı da kötü su ve arazi yönetiminin sonucudur.

Uluslararası kum ve toz araştırmalarını koordine eden WMO Küresel Kum ve Toz Fırtınası Uyarı Danışma ve Değerlendirme Sistemi (SDS-WAS) sayesinde tahminler büyük ölçüde gelişme sağladı. Bu sayede devam eden çalışmalar ve girişimler operasyonel bölgesel merkezlerin kurulmasını sağlamıştır.

Annual mean surface concentration of mineral dust in 2020

Kum ve toz fırtınaları çok görünür ve etkili bir tehlikedir. Yalnızca son birkaç ayda, Avrupa dağlarında kahverengi kar yağışı gözlenirken, Çin’in büyük bölümlerinde hava kalitesini ciddi olarak bozdu. Aynı şekilde Sahra’dan Güney Amerika’ya kadar uzanan devasa bir bulut gözlendi. Bunlar sadece birkaç örnek.

Annual mean surface concentration of mineral dust in 2020

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram