WMO VE WHO İKLİM ve SAĞLIK PORTALINI BAŞLATTI…

tarafından gönderildi

WMO ( Dünya Meteoroloji Teşkilatı) ve WHO ( Dünya Sağlık Teşkilatı), İklim ve Sağlık (ClimaHealth) portalını başlattı

Dünya Meteoroloji Teşkilatı ve Dünya Sağlık Teşkilatı Ortak Ofisleri tarafından iklim ve sağlık üzerine olmak üzere İklim ve sağlığa adanmış ilk küresel bilgi platformu – “ClimaHealth.info “- Wellcome Trust’ın desteğiyle başlatıldı . Bu platform ; İnsanları iklim değişikliğinin sağlık risklerinden ve diğer çevresel tehlikelerden korumak için eyleme dönüştürülebilir bilgilere yönelik artan çağrılara yanıt vermektedir.

İklim ve sağlık ayrılmaz bir şekilde birbiri ile bağlantılıdır. İklim değişikliği, aşırı hava olayları ve çevresel bozulma, insan sağlığı ve refahı üzerinde temel bir etkiye sahiptir. Değişen koşullar nedeniyle insanlar ve canlılar her zamankinden daha fazla kalitesiz su ve hava kalitesinden bulaşıcı hastalıklara ve sıcaklık stresine kadar artan risklere maruz kalmaktadır.

Bunun bilincinde olarak, WMO iklim ve sağlıkla ilgili faaliyetlerini daha da güçlendiriyor. Yakın tarihli Hizmetler Komisyonu toplantısında, iyileştirilmiş erken uyarıları, sıcak hava dalgaları ve sağlık için entegre kentsel hizmetler konusunda daha fazla eylemi benimseyen bir dizi karar kabul edildi.

DSÖ’nün iklim değişikliği ve sağlık programı koordinatörü Diarmid Campbell-Lendrum, “İklim değişikliğinin insanları öldürdüğüne hiç şüphe yok. Bu, hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğumuz temiz hava, güvenli su, yiyecek ve barınak gibi temel materyalleri etkiliyor. Daha da kötüsü; En kötü etkiler ise en savunmasız kişiler tarafından hissediliyor. Azaltılmamış iklim değişikliği, küresel sağlıkta onlarca yıllık ilerlemeyi baltalama potansiyeline sahiptir. Bu nedenle olumsuz etkilerini azaltmak, mevcut en iyi bilim ve araçlarla desteklenen kanıta dayalı politikalar gerektirir.” dedi

Hastalık tahmini ve ısı sağlığı erken uyarı sistemleri ile bilime dayalı kanıtların üretilmesi gibi halk sağlığı için uyarlanmış iklim ve çevre bilimi ve araçları, muazzam hayat kurtarma potansiyeline sahiptir. Bu araçlar ve kaynaklar, iklim ve sağlık arasındaki bağlantılara ilişkin anlayışımızı geliştirebilir, risk altındaki nüfuslara ulaşmamıza ve etkileri tahmin edip azaltmamıza yardımcı olabilir.

WMO ve WHO, bu yeni küresel açık erişim platformunu disiplinler arası sağlık, çevre ve iklim bilimi kullanıcıları için teknik referans noktası olacak şekilde tasarladı. Site, Ortak Teknik Programın halka açık yüzünü temsil etmekte ve her iki kuruluşun uzmanlığını ve bilimini ilk kez bir araya getirmektedir.

WMO-WHO İklim ve Sağlık Ortak Ofisi lideri Joy Shumake-Guillemot; “Tanık oldukları sağlık üzerindeki çevresel etkilerden endişe duyan, ancak bu büyüyen sorunları ele almak için gereken eğitime, kaynaklara veya özel iklim bilgilerine erişimi olmayan halk sağlığı pratisyenleriyle sık sık görüşüyoruz. Öte yandan, halk sağlığı hedeflerini desteklemek için uygulanabilecek, ancak doğru insanlara ulaşamayan araştırma ve kaynak hazineleri üzerinde oturan iklim uzmanlarımız var.” dedi

İklim bilgilerini sağlık sektöründe kullanılmak üzere uyarlamak, iklim bilgisi üreticileri ve kullanıcıları arasında güçlü ortaklıklar ve işbirliği gerektirir. ClimaHealth, sağlık ve iklim topluluklarını birbirine bağlamaya yardımcı olacak ve eylem ve yatırım için bilgilendirmek ve savunmak için politika yapıcılardan topluluk gruplarına kadar çok çeşitli izleyiciler tarafından multidisipliner araştırma, ulusal kapasite ve kanıt ve karar araçlarının kullanımının hızlandırılmasını destekleyecektir. .

Wellcome Trust İklim Etkileri ve Adaptasyon Başkanı Madeleine Thomson, “İklim, sağlık ve teknik uzmanlar arasındaki işbirliği, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerini anlamamıza ve bunlarla mücadele etmemize yardımcı olmak için çok önemlidir. Ancak şu anda uzmanlar her zaman ortak olamıyor ve bilgileri bildiğimiz kadar etkili bir şekilde paylaşamıyorlar. Bu portalın, farklı disiplinlerin araştırmalar üzerinde birlikte çalışma potansiyelini gerçekleştirmeye ve iklim değişikliğinin dünya çapında sağlığı nasıl etkilediğine dair yeni anlayışlar kazanmaya yardımcı olacağını umuyoruz.” dedi

Site kullanıcıları küresel uzmanlarla bağlantı kurabilecek; yaklaşan etkinlikleri, haberleri, fırsatları, teknik kaynakları ve verileri, uygulamalı karar ve öğrenme araçlarını, vaka çalışmalarını ve küratörlüğünde rehberlik ve araştırma belgelerini bulacak. Ülke, tehlike ve tema odaklı giriş noktalarını ve giderek artan sayıda iklim hizmeti sağlayıcı profillerini ve kaynaklarını keşfedecek.

Bu yaşam platformu, iklim – çevre – sağlık ara yüzünün her tarafındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için tekliflerini genişletmeye yönelik olarak önümüzdeki aylarda ve yıllarda yeni içerik ve dinamik özelliklerle geliştirilecektir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK:WMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram