WMO yeni sıcaklık rekorlarını izliyor

Dünya Meteoroloji Teşkilatı, yoğun sıcak hava dalgalarının ABD’nin güneyi, Akdeniz, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Çin dahil Asya’daki bazı ülkeleri etkisi altına alması nedeniyle olası yeni sıcaklık rekorlarının kırılmasının mümkün olduğunu açıkladı.

Ulusal meteoroloji ve hidroloji servisleri bir dizi günlük sıcaklık rekoru kırıldığını bildirmiştir. Bazı ülkeler için ulusal sıcaklık rekorları da kırabilir. Bunlar daha sonra WMO’nun Küresel İklimin Durumu raporuna yansıtılacaktır.

WMO, aşırı hava kayıtlarının doğrulanması konusunda tanınmış bir otoritedir. Resmi bir Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivi tutmaktadır. Bu arşivde sıcaklık (küresel ve her yarımküre için), yağış, kuraklık, yıldırım ve hava koşullarına bağlı ölüm kayıtları da yer almaktadır.

WMO Hava ve İklim Aşırılıkları Raportörü Prof. Randall Cerveny, “Devam eden sıcak hava dalgaları sırasında yeni aşırı sıcaklık kayıtları olursa, hızlı bir ön değerlendirme yayınlayacağız ve ardından özenli doğrulama sürecimizin bir parçası olarak ayrıntılı değerlendirmelere başlayacağız” dedi.

“İklim değişikliği ve sıcaklık artışı, özellikle sıcaklık konusunda rekor hava ve iklim aşırılıkları raporlarında bir artışa neden oldu. Bilimsel anlayış ve doğruluk adına bu kayıtların doğrulandığından emin olmalıyız” dedi,

Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivi’ne göre, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık 10 Temmuz 1913 tarihinde 56,7°C ile Furnace Creek, Death Valley, Kaliforniya’da kaydedilmiştir.

WMO şu anda Kaliforniya’daki Death Valley’de ( Ölüm Vadisi ) 16 Ağustos 2020’de ve yine 9 Temmuz 2021’de kaydedilen 54,4°C’lik (130°F) iki sıcaklık okumasını doğrulamaktadır. Doğrulandığı takdirde bu, 1931’den bu yana Dünya’da kaydedilen en yüksek sıcaklık ve gezegende kaydedilen en sıcak üçüncü sıcaklık olacaktır.

Sıcaklık doğrulamaları ile ilgili olarak yapılan çalışmalar ve araştırmalar son derece titiz yapılır ve bu nedenle biraz zaman alır. Bulgular hakemli dergilerde yayınlanmaktadır.

“Ölüm Vadisi’ndeki hem 2020 hem de 2021 ölçüm yapan sensörlerin sökülmesi ve bağımsız bir test kalibrasyon laboratuvarına gönderilmesi gerekiyor. Testlerden biri tamamlandı ve ikincisini bekliyoruz” diyor Prof. Cerveny.

Yapılan ilk değerlendirme gözlemlerin doğru olduğunu gösterdi. Furnace Creek meteoroloji istasyonundaki ekipmanların bakımı Las Vegas’taki Ulusal Hava Servisi tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. İlk bulgular, gözlemler sırasında ekipmanın düzgün çalışır durumda olduğunu göstermektedir.

Profesör Cerveny Arizona Eyalet Üniversitesi, Coğrafi Bilimler Bölümünde Başkan Profesördür.

Avrupa Sıcaklık Kaydı

WMO, 11 Ağustos 2021 tarihinde Sicilya’da ölçülen 48,8°C’lik (119,8 °F) yeni bir kıta Avrupası sıcaklık rekorunu kabul etti. Uzmanlardan oluşan bir komite sıcaklık değerinin doğruluğunu teyit etmiş ancak henüz tam raporu yayınlamamıştır.

Önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgasının şiddetlenmesiyle bu rekorun kırılması mümkündür.

Kıta Avrupası için doğrulanmış bir önceki en yüksek sıcaklık rekoru 48.0°C (118.4°F) olup 10 Temmuz 1977 tarihinde Atina’da kırılmıştır.

Kayda değer diğer rekorlar

İkinci en yüksek sıcaklık Temmuz 1931’de Tunus’un Kebili kentinde 55.0°C ile kaydedilmiştir.

Diğer yüksek sıcaklık rekorları arasında 21 Temmuz 2016’da Kuveyt’in Mitribah kentinde kaydedilen 54.0 °C ve 28 Mayıs 2017’de Pakistan’ın Turbat kentinde kaydedilen ikinci rekor yer almaktadır.

“Bazı hava durumu tarihçileri eski sıcaklık kayıtlarının doğruluğunu sorgulamaktadır..

WMO Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivi, yeni güvenilir kanıtlar sunulduğunda geçmişteki herhangi bir aşırı kaydı araştırmaya her zaman isteklidir. Bununla birlikte, hem ABD Ulusal Aşırılıklar Komitesi hem de WMO Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivi 1913 sıcaklık gözlemini kabul etmektedir” diyor Prof. Cerveny

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram