WMO : YÜZYILIN İLK ARDIŞIK ÜÇÜNCÜ “LA NİNA” OLAYINI YAŞAYACAĞIZ.

tarafından gönderildi

WMO, yüzyılın ilk ” ardışık üçüncü ” La Niña’sının gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Cenevre, 31 Ağustos 2022

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün yeni bir Güncellemesine göre; Uzun süren La Niña etkinliğinin en azından yıl sonuna kadar sürmesi ve bu yüzyılın arka arkaya üç kuzey yarım küre kışını (güney yarım küre yazları) kapsayan ilk ” ardışık üçüncü” La Niña’sı olması muhtemeldir.

WMO El Niño/La Niña Güncellemesine göre; mevcut La Niña’nın önümüzdeki altı ay boyunca devam etmesi beklenmektedir. Bu beklentide Eylül-Kasım 2022’de % 70’lik bir ihtimal ile, daha sonra azalarak Aralık-Şubat 2022/2023’te kademeli olarak %55 ihtimale düşeceği tahmin edilmektedir. Hatırlanacağı gibi La Niña etkisi Eylül 2020’de başladı.

Tropikal Pasifik’teki La Niña koşulları, 2022 Temmuz ortasından Ağustos ortasına kadar yoğunlaşan ticaret rüzgarları, sıcaklık ve yağış modellerini etkileyerek ve dünyanın farklı bölgelerinde kuraklık ve sel baskınlarını artırdıkça güçlendi.

La Niña, orta ve doğu ekvator Pasifik Okyanusu’ndaki okyanus yüzey sıcaklıklarının, rüzgarlar, basınç ve yağış gibi tropikal atmosferik dolaşımdaki değişikliklerle birleştiğinde büyük ölçekli soğumasını ifade eder. Genellikle El Niño Güney Salınımının (ENSO) sıcak aşaması olan El Nino gibi hava ve iklim üzerinde ters etkileri vardır.

Ancak, doğal olarak meydana gelen tüm iklim olayları artık küresel sıcaklıkları artıran, aşırı hava ve iklimi şiddetlendiren ve mevsimsel yağış ve sıcaklık modellerini de etkileyen insan kaynaklı iklim değişikliği olarak gerçekleşiyor.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “Bir la Niña etkinliğiyle art arda üç yıl geçirmek olağanüstü olay. Soğutma etkisi küresel sıcaklıklardaki artışı geçici olarak yavaşlatıyor – ancak uzun vadeli ısınma eğilimini durdurmayacak veya tersine çevirmeyecek” dedi.

“Afrika Boynuzu’nda ve Güney Amerika’da kötüleşen kuraklık, Güney-Doğu Asya ve Avustralasya’daki ortalamanın üzerinde yağışta olduğu gibi La Niña’nın ayırt edici özelliklerini taşıyor. Yeni La Niña Güncellemesi, Afrika Boynuzu’ndaki yıkıcı kuraklığın daha da kötüleşeceğine ve milyonlarca insanı etkileyeceğine dair bölgesel iklim projeksiyonlarını maalesef doğruluyor.”

“WMO, insani yardım sektörüne özel bilgiler sağlamaya ve tarım, gıda güvenliği, sağlık ve afet riskinin azaltılması gibi hassas sektörleri desteklemeye devam edecektir. WMO ayrıca, hava, iklim ve su ile ilgili tehlikelere karşı onları korumak için önümüzdeki beş yıl içinde herkesin erken uyarı sistemlerine erişmesi hedefine için çaba harcıyor ” dedi.

Küresel Mevsimsel İklim görünümü

El Niño ve La Niña, Dünya’nın iklim sisteminin ana itici güçleri – ancak tek değil -.

WMO; Uzun süredir yerleşmiş ENSO Güncellemesine ek olarak, Kuzey Atlantik Salınımı, Arktik Salınımı ve Hint Okyanusu Dipolü gibi diğer tüm ana iklim faktörlerinin etkilerini içeren düzenli Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri (GSCU) yayınlamaktadır.

ENSO ve Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri, WMO Küresel Uzun Vadeli Tahminler Üreten Merkezlerden alınan tahminlere dayanmaktadır. Hükümetleri, Birleşmiş Milletleri, karar vericileri ve iklime duyarlı sektörlerdeki paydaşları hazırlıkları harekete geçirmek, yaşamları ve geçim kaynaklarını korumak ve desteklemek için hazırdır.

Ekvator orta ve doğu Pasifik’teki inatçı La Niña’ya rağmen, başka yerlerdeki ortalamanın üzerinde daha sıcak olan deniz yüzeyi sıcaklıklarının, Eylül-Kasım arası hava sıcaklığı tahminlerine hakim olması bekleniyor. Bu, Kuzey Yarımküre’nin çoğu da dahil olmak üzere kara alanları üzerinde normalin üzerinde sıcaklıkları görmemize neden olacaktır.

EYLÜL -EKİM -KASIM AYLARI SICAKLIK VE YAĞIŞ TAHMİNLERİ

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram