United in Science 2020 raporu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas tarafından düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

WMO, Küresel Karbon Projesi, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, UNESCO Hükümetler arası Oşinografi Komisyonu, BM Çevre Programı ve Birleşik Krallık Met Ofisi’nin uzmanlığını birleştiriyor.

“Bu yıl , insanlar ve gezegenimiz için eşi görülmemiş bir yıl oldu. COVID-19 salgını dünya çapında hayatları alt üst etti. Aynı zamanda, gezegenimizin ısınması ve iklimin değişimi hızla devam etti ”dedi Bay Guterres.

Bay Guterres, “Salgından kurtulmayı daha iyi bir gelecek inşa etmek için gerçek bir fırsata dönüştürmeliyiz” dedi. “Bilime, dayanışmaya ve çözümlere ihtiyacımız var.”

“3 milyon yıldaki en yüksek seviyeye ulaşan sera gazı konsantrasyonları artmaya devam etti. Bu arada, Sibirya’nın büyük kesimleri, 2020’nin ilk yarısında, antropojenik iklim değişikliği olmaksızın mümkün olmayacak, uzun süreli ve dikkate değer bir sıcak hava dalgası yaşadı.

Bay Guterres ; 2016–2020, yıllarının kaydedilen en sıcak beş yıllık dönem olacağını, Bu rapor, 2020’de hayatımızın pek çok yönü sekteye uğramış olsa da, iklim değişikliğinin hız kesmeden devam ettiğini gösteriyor ”dedi.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram