YENİ WEB PORTALI TAHMİN ÜRÜNLERİNE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR..

tarafından gönderildi

Yeni Web Portalı Tahmin Ürünlerine Erişimi Kolaylaştırıyor.

Web Portal for Designated GDPFS Centres

WMO, önemli meteorolojik analizleri ve tahmin ürünlerini daha kolay erişilebilir hale getirmek için yeni bir web portalı oluşturdu.

En son yapılan WMO Olağanüstü Kongresinde, Dünya Gözlem Verilerinin Uluslararası Değişimi için WMO Birleşik Politikası kabul edildi.. Bu kararın en önemli sonuçlarından biri, Üyeler için yüksek kaliteli analiz ve tahmin ürünlerine daha geniş ve daha kolay erişim olacaktır.

Bu arada, özellikle Küresel Temel Gözlem Ağı’ndan (GBON) gelenler olmak üzere daha fazla ve daha iyi özümsenen gözlemsel verilerin kullanılması, belirlenmiş Küresel Veri İşleme ve Tahmin Sistemi (GDPFS) Merkezlerinin daha kaliteli ve daha doğru analiz ve tahmin ürünleri üretmesini sağlayacaktır. Bunlar daha sonra tüm Üyelerin kullanımına sunulacaktır.

Belirlenmiş GDPFS Merkezlerinin bilgi ve ürünlerinin kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini iyileştirmek için bir Web Portalı geliştirilmiştir . Artık verilere buradan erişilebilir durumdadır. Web Portalı, Merkezler için tek duraklı bir sayfadır ve odak noktaları ve web sitelerine bağlantılar dahil olmak üzere temel bilgileri bütünleştirmektedir.

Web Portalı, veri keşfedilebilirliği ve erişilebilirliği ile ilgili temel işlevleri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Belirlenen her Merkez için zorunlu GDPFS ürünlerinin listesi, WMO Bilgi Sistemindeki (WIS) ilgili meta veri kayıtlarına doğrudan bağlantılar ile etkileşimli olarak gösterilir. GDPFS ve WIS arasında sorunsuz bir bağlantı oluşturarak tüm Üyelerin WIS üzerindeki GDPFS ürünlerine ilişkin bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde keşfetmesine olanak tanımaktadır.

Web Portalı ayrıca, Üyelere GDPFS verilerini almak için bir seçenek daha sağlayan, varsa Merkezlerin envanterlerine veya açık veri sunucularına doğrudan bağlantıları da entegre eder. Web Portalı tarafından sunulan çeşitli seçenekler, GDPFS ürünlerinin veri bulunabilirliğini ve erişilebilirliğini büyük ölçüde artıracaktır.

GDPFS’nin yeni şekline dönüşmesiyle birlikte, kesintisiz veri erişimi, kilit öncelikli alanlardan biridir. WMO, dünyanın hava durumunu, iklimini, suyunu ve ilgili çevre hizmetlerini güçlendirmek için verilerin keşfedilebilirliğini ve erişilebilirliğini iyileştirmeye devam edecek ve hiçbir üye ülkenin diğerinden geride kalmamasını sağlayacaktır.

Web Portal for Designated GDPFS Centres

Küresel Veri İşleme ve Tahmin Sistemi ( GDPFS )

Hedef; Hava, iklim, su ve çevre ile ilgili uygulamalar için tüm zaman ölçeklerinde zamanında, güvenilir ve doğru Sayısal Hava Tahmini (NWP) ürün ve hizmetlerinin dünya çapında kullanılmasını sağlamaktır.

Küresel Veri İşleme ve Tahmin Sistemi (GDPFS), Üye kapasitelerini, meteorolojik analizler ve tahmin ürünlerini tüm Üyelerin kullanımına sunarak uyumlu hale getirilmiş hizmetlerin sunulmasını sağlayan, koordine eden uluslararası bir mekanizmadır. Bu ürünler, gözlemsel verilere ve en son bilimsel ve teknolojik gelişmeye dayalı olarak üretilir. Bilindiği gibi ; 2021 Olağanüstü Dünya Meteoroloji Kongresi, Dünya Sistem Verilerinin Uluslararası Değişimi için WMO Birleşik Politikasını onayladı.

GDPFS, Küresel, Bölgesel ve Ulusal Merkezler ağı olarak düzenlenmiştir. Belirlenen GDPFS Merkezleri ve ürünleri hakkında bilgiler GDPFS Web Portalında mevcuttur.

WMO Designated GDPFS Centres Nowcasting to Medium-range Prediction
WMO Designated GDPFS Centres Long-range to Decadal Climate Prediction

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram